ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Hotelis (отель, hotel)

- Viduslaikos un jauno laiku sākumā ar šo vārdu apzīmēja bagāto aristokrātu (hercogu un karaļa ģimenes locekļu) celtņu kompleksu, kas atradās pašā pilsētā un kurā veidojās kaut kas līdzīgs nelielam galmam. Šāda tipa hoteļi, kuros apmetās arī no provinces atbraukušie tuvinieki un draugi, joprojām veido dažu Rietumeiropas galvaspilsētu arhitektūras pērles, kurās tiek izvietoti muzeji un sabiedriskās iestādes (arhīvi un bibliotēkas). Vēlāk vārds mainījis sākotnējo nozīmi, kļūdams par augsta ranga viesnīcu. Šo vārdu labprāt izmanto grāmatu un filmu autori savu darbu nosaukumos, līdz pat šodienai.
Latvijā vārdam hotelis ir tikai mūsdienu nozīme, jo viduslaikos vācu aristokrāti nelielajās pilsētiņās - cietokšņos (starp kurām bija arī Rīga) nekad nav uzturējušies ilgstoši un iekārtoja savas muižas prom no tirdzniecības un kņadas lauku īpašumos.

1. attēlā - hercogu Subīzu hotelis, sākotnēji celts 1375.gadā konnetabla Olivjē de Klisona vajadzībām, pārbūvēts XVIII gadsimta sākumā. Mūsdienās tajā izvietots Francijas nacionālais arhīvs.

2. attēlā - hercogu Sillī hotelis Sv.Antuāna ielā, Parīze, XVI gs.