ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Bizantijas māksla (Искусство Византии, Byzantine art)

- mākslas virziens, kura saknes meklējamas antīkajā pasaulē, bet tas attīstījies Austrumu ortodoksijas gaisotnē Austumu Romas impērijā ar centru Konstantinopolē (330.-1453.). Glezniecības un mozaīkas paraugos tam raksturīga stingra sekošana reliģiskajiem un mākslinieciskajiem kanoniem, svinīgums, pacilātība un pat zināms figūru stīvums. Bizantijas stila garīgās glezniecības paraugi saglabājušies arī Itālijā. Vairāki slavenie proto-Renesanses meistari, tai skaitā izcilais fresku meistars Džoto, savos darbos tāpat pauduši reliģisko sižetu augsto traģiskumu un maigo cilvēciskumu.
Latvijas iedzīvotājiem nav obligāti jādodas uz Turciju, lai baudītu Bizantijas mākslu. Tās paraugi - pārsvarā freskas - ir skatāmas gan Grieķijas Tesalonikos (Svētā Demetrija baznīcā), gan Maķedonijas galvaspilsētā Skopjē, gan arī Romas vecākajās baznīcās, kā arī Jeruzalemē un pat Damaskas Lielajā mošejā.

1. attēlā - nezināms autors "Kristus apraudāšana", freska, 1164.g., Nerezi, Skopjes tuvumā, Maķedonija.

2. attēlā - nezināms autors "Svētais Demetrijs ar donatoriem", mozaīka no Sv.Demetrija baznīcas Salonikos, VII-VIII gs., Grieķija.