ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Afrodīte, Venēra (Афродита, Венера, Aphrodite, Venus)

- skaistuma un miesīgās mīlestības dieviete grieķu mitoloģijā, kura esot dzimusi no jūras putām, kas radās no nogalinātā dieva Urāna sēklas un asinīm Vidusjūrā Kipras salas tuvumā. Mākslinieku un dzejnieku mūžīgais iedvesmas avots un skaistuma etalons. Atbilstoši mītam, lai neizraisītu dievu starpā nepārtrauktu ķildošanos, Afrodīte tika saprecināta ar kroplo Hēfaistu, uguns un kalēju amata dievu. Afrodītes dēls ir slavenais Amors (Kupidons, Eross), kurš ar savām bultām sašauj nākamo mīlnieku sirdis. Dievietes dzimšanu attēloja viņai stāvam gliemežnīcā. Afrodīte pazīstama arī kā Citēra- mīlestības salas valdniece. Ar izcelšanos no Venēras lepojās pats Jūlijs Cēzars. Slavenākā statuja - Mēlas Venēra Luvrā, viena no slavenākām gleznām - Botičelli "Venēras dzimšana". Arī skaistākā Saules sistēmas planēta ir Venēra. Pat viena no populārākajām viesnīcu rezervēšanas sistēmām ir Venera.com...
Latviešiem ar Venēru ir īpašs sakars - mūsu Auseklītis, ko sauc par "rīta zvaigzni", patiesību sakot, nav vis zvaigzne, bet dūmakā tītā planēta Venēra. Savukārt, mūsdienu astrologi Latvijā ņemas ar "Venēras cilpu", proti, periodu, kas neesot piemērots mīlēšanai.

1. attēlā - Atikas skulptora Praksitela Knidas Afrodītes statujas (IV gs. p.m.ē.) romiešu kopija, restaurējis Ippolito Buzzi (XVI-XVII gs.).

2. attēlā - P.Tenerani "Venēra", XIX gs. sākums, statuja no "Rīgas biržas" muzeja kolekcijas.