ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Asīzes Francisks (Франциск Ассизский, Francis of Assisi)

- itāļu katoļu mūks un sludinātājs (XII gadsimta beigas - 1226.), Franciskāņu mūku ordeņa dibinātājs vīriešiem un un Sv. Klāras mūķeņu ordeņa dibinātājs. Sludinājis vienkāršību, saplūšanu ar dabu, iecietību, atturēšanos no kārdinājumiem un greznības, esot sapratis dzīvnieku un putnu valodu, sarunājies ar tiem un sludinājis viņiem. Atbilstoši leģendai, uz Franciska rokām parādījās stimgas- brūces, kuras raksturīgas krustā sistajam Kristum, kas liecinot par viņa svētumu. Viens no visvairāk pielūgtajiem svētajiem kristietības vēsturē, iecienīts mākslinieku darbu personāžs, parasti attēlots kopā ar kādu dzīvnieku.
Latvijā Svētā Franciska Romas Katoļu baznīca atrodas Rīgā, Latgales priekšpilsētā (Maskavas forštatē) un ir viena no nozīmīgākajām baznīcām katoļu garīgajā un sabiedriskajā dzīvē. Baznīca būvēta no sarkaniem ķieģeļiem, iesvētīta 1892.gadā. Arhitektoniski baznīcas ēka būvēta neogotikas stilā ar franču romānikas plānojumu. Pašreizējā draudze iekļaujas Romas Katoļu Rīgas Metropolijas klēra Rīgas arhidiocēzē. Draudzē regulāri notiek Svētās Mises latviešu un poļu valodās.

1. attēlā - Džoto di Bondone "Svētā Franciska leģendas. Sprediķis putniem, freska, XIV gs. sākums, Sv. Franciska bazilika Itālijā.

2. attēlā - nezināms autors "Svētais Francisks", Sv.Franciska katoļu baznīca, Rīga.