ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Hēra (Гера, Hera)

- vai Romiešu Junona -Dievu pavēlniece (kā jau Zeva sieva), laulību un ģimenes aizbildne. Hēra atbalsta sievietes dzemdībās, būdama viena no vecākajām Antīkās Grieķijas dievībām. Viņas simboli - pāvs, granātābols, kronis, lauva un govs. Hēra ir Krona un Rejas jaunākā meita. Kā jau likumīgās laulības aizbildne, pati Hēra regulāri cieš no Zeva neuzticības un atriebīgi vēršas pret vīra mīļākām un to bērniem - debesu valdnieka bastardiem. Mākslinieki centās Hēru attēlot kā majestātisku un svinīgu figūru, kuras galvu sedz īpašais cilindriskais Lielās Dievietes kronis. Granātābols, ko Hēra bieži vien tur rokās, simbolizē auglīgās asinis. Viņai nav sveša tīri sievišķīgā godkārība, kālab Hēra piedalījās strīdā par skaistākās titulu un, kā zaudētāja, vēlāk Trojas kara laikā esot atbalstījusi grieķus.
Eklektikas un dekoratīvā jūgendstila viens no iecienītākajiem un krāšņākajiem putniem, ko var skatīt gan Rīgas centra, gan arī Pārdaugavas namu fasādēs, neapšāubāmi, ir pāvs - Hēras putns. Rīgā ir skaistumkopšanas salons "Hēra", bet visai savdabīga persona, Andra Šķēles kādreizējais politiskās kampaņas veidotājs Jurģis Liepnieks, savu meitu nosaucis par Hēru. Ambīcijas, vai? Attiecībā uz pāvu starp Erīnijām Elizabetes ielā. Par spīti tam, ka tās ir tikai Erīnijas, par ko liecina čūskas uz viņu galvām, abu galvassegas atgādina Lielās Dievietes Hēras kroni.

1. attēlā - Hēra no Kampaņjas, romiešu kopija no grieķu oriģināla, apm. II gs., Luvra

2. attēlā - Hēras pāvs starp divām Erīnijām uz ēkas Elizabetes ielā 10b fasādes vainagojumā, arhitekts M.Eizenšteins, 1903.g., Rīga