ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Kartuša (картуш, cartouche, frame) franču: cartouche

- volūtām rotāta vairoga vai daļēji attīta tīstokļa veida ornamentālā kompozīcija, kuras iekšpusē novieto ģerboni, emblēmu vai uzrakstu. Vecākās kartušas atrodamas Senajā Ēģiptē (IV dinastijas laikā), kad gareniskajā rāmītī, kas atgādina sapītu striķi, atradās valdnieka vārdu apzīmējošie hieroglīfi. Tieši pateicoties kartušās iekšpusē esošajam uzrakstam ar Ptolemaja un Kleopatras vārdiem XIX gadsimta sākumā franču zinātniekam Šampoljonam izdevies atšifrēt ēģiptiešu hieroglīfus. Šodienas izpratnē dažkārt kartušā ievieto firmas nosaukumu vai logo.
Viduslaiku muižnieku un ģilžu ģerboņi zināmā mērā arī atgādināja bagātīgi greznotas ornamentālās kompozīcijas. Latvijā kartušas rotā ēku celtnes sākot ar klasicisma laikmetu. Kartušu iekšpusē kādreiz bijušie iniciāļi un ģerboņi ir pamatīgi cietuši, daudz kur ir palicis tikai dekoratīvais rāmītis ar kādreizējā izlauztā uzraksta vai kompozīcijas pēdām. Savukārt, dažas atjaunotās kartušas, kā, piemēram, uz bijušā Vācu teātra vai Vāgnera Zāles ēkas Vecrīgā, satur mūzikas un muižniecības simbolus. Jo XVIII gs. vidū šīs ēkas celtniecību un teātra darbību atbalstījis mecenāts barons fon Fitinhofs, senās muižnieku dzimtas atvase.

1. attēlā - Ovāla kartuša ar Ptolemaju dinastijas valdnieces Kleopatras III vārdu no Kom Obo tempļa Ēģiptē

2. attēlā - kartuša ar ierakstu (ēkas uzcelšanas gads), arhitekts J.Alksnis, rekonstruēta 2015.g., Antonijas iela 26, Rīga.