ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Koktēlniecība, kokgriezums (резьба по дереву, carving in wood, xyloglyphy)

- tēlniecības paveids, kad attēlu iegūst, izkaļot (grebjot) to no koka– vai nolūkā iegūt figurālu attēlu (skulptūru), vai arī veidojot ornamentu (reljefu). Kalšanai tiek izmantoti speciālu instrumentu komplekti. Eiropā koktēlniecība īpaši uzplauka līdz ar kristīgās kultūras izplatīšanos, aktīvi iekārtojot un izgreznojot baznīcas.
Latvijā meistarus, kas nodarbojas ar kokgriezumiem, sauc par koktēlniekiem. No tiem īpaši ievērojami bija Kurzemē baroka laikmetā strādājušie, kuru darbus iespējams aplūkot grāmatā par Ventspils koktēlniekiem. Padomju Latvijas laikos ļoti populārs tēlniecības veids un pāragri misrušā tēlnieka Igora Vasiļjeva darbi, kurš labprāt strādāja kokā, joprojām pieskaitāmi pie tēlniecības virsotnēm. 2009. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notika Jāņa Poļaka izstāde ”Koktēlniecība. Konceptuālais dizains”. Tāpat vairāki daudz senāki koktēlniecības paraugi ir skatāmi Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā. Viens no šādiem paraugiem, izteiksmīgs un vienkāršots, ir Lielais Kristaps.

1. attēlā - vācu meistara "Noņemšana no krusta", XV gs. koka skulptūras grupa no Katalānijas muzeja kolekcijas, Barselona.

2. attēlā - madonna ar bērnu, nezināms autors, no Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas; koks.