ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Neorenesanses stils (неоренессанс, neo-Renaissance)

- XIX gadsimta eklektikas (historicisma) arhitektūras stils. Stilam raksturīga Renesanses celtņu atdarināšana. Visai līdzīgs neoklasicismam (Beaux-arts). Šādā stilā Eiropas galvas pilsētās tika būvēti teātri, pārsvarā operas. Pastāv uzskats, ka uz šo stilu var attiecināt Grande Opera Parīzē, tomēr to ēku biežāk saista ar neobaroku.
Latvijā neorenesanses stilā uzceltas vairākas muižas (no tām plašāk pazīstamas ir Cesvaines, Stāmerienas, Nēķena un Igates pilis, kā arī Bebrenes muiža – pils). Tāpat eklektiskie neorenesanses motīvi jūtami V. Bokslafa celtnēs, it īpaši mājā Jaunielā 25/29, kā arī tā paša arhitekta būvētajā Lielās Ģildes kompleksā Vecrīgā. Savukārt Rīgas centrā Valdemāra ielā neorenesanses stilā uzceltas divas mācību iestāde viena pretī otrai, kur tuvāk kanālam agrāk atradās pilsēta meiteņu skola, bet pretējā pusē - pilsētas reālskola. Abas būvētas XIX gadsimta otrajā pusē un tās vienlaikus tiek attiecinātas arī uz apaļloka stila celtnēm.

1. attēlā - Vīnes opera, arhitekti A. fon Sikardsburgs un E. van der Nils, pabeigta 1869.g.

2. attēlā - būvuzņēmēja Neiburga nams Jaunielā 25/29 Vecrīgā, arhitekts V.Bokslafs, eklektiskā neorenasanse, celta 1903.g.