ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Aristokrātija (аристократия, aristocracy, gentlefolks)

- izredzēto vai priviliģēto vara. Balstās uz dižciltīgās kārtas. Aristokrātija var būt vietējā (Francija, Krievija) vai arī svešinieku – iekarotāju (normaņi Viduslaiku Anglijā, spāņi – Amerikā). Tieši aristokrātijas pārstāvji kopš senatnes algojuši māksliniekus gan savu piļu celtniecībai un izgreznošanai, gan pašu personību iemūžināšanai nākamajām paaudzēm par informācijas avotu un prieku. Portretējamo pozas un tērpi, sākot ar viduslaiku beigām, parasti atbilst valdošajiem tikumiem un modei, kaut gan paši modeļi dažkārt ir nedaudz izskaistināti.
Baltijas teritorijā aristokrātiju kopš 13. gadsimta līdz pat 20.gadsimta sākumam veidoja vācu bruņniecības pārstāvji, kā arī daļa poļu un krievu muižnieku. Tikai daži no vietējiem Baltijas iedzīvotājiem, pārvācojoties, kļuvuši par aristokrātiem, piemēram, Līvenu dzimta. Ēkā, ko kādreiz būvēja kā Livonijas bruņniecības namu, pašlaik atrodas Latvijas Republikas Saeima. Par vietējo aristokrātu senajiem portretiem informācijas ir visai maz un pat esošie pirmo Kurzemes hercogu portreti ir vai nu ļoti sīki un slikti saglabājušies, vai nu tās ir vēlāko laiku aptuvenas kopijas - kā Gottharda Ketlera portets, kas gleznots pāris simts gadus pēc attēlojamā nāves.

1. attēlā - Pjero Dela Frančeska "Batista Sforca un Frederiko da Montefeltro", Milānas valdnieku ģimene, 1472.-1474.g., Ufici galerija, Florence.

2. attēlā - Jūliuss Dērings "Gotthards Ketlers" (pirmais Kurzemes un Zemgales hercogs).