ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Apaļā galda bruņinieki (Рыцари Круглого стола, Knights of the Round Table)

- par tiem laikiem - salas pamatiedzīvotāju cīņu ar iekarotājiem arī vēsta stāsti par karali Arturu, kurš kļuva par to varoni, kurš vadīja šo cīņu. Neraugoties uz tās neveiksmi, leģenda ievainoto karali nosūta uz burvju salu Avalonu, ceļš, uz kuru atklājas tikai nedaudziem. Uz šīs salas mīt elfi un fejas, tur tik lēni tek laiks, ka leģendu varoņi joprojām mīt paradīzes stūrītī, nemaz nenojaušot, ka planēta nodzīvojusi jau vairāk kā pusotra tūkstoša gadu. Tātad, vai patiešām dzīvojis karalis Arturs? Vai pastāvējusi Avalona? Izrādās, šie jautājumi ir nesaraujami savā starpā saistīti.
Māris Pļavnieks- Cilvēces atmiņā ir trīs karaļi Arturi - vēsturiskais Arturs, leģendu Arturs un bruņinieku romānu Arturs, pie tam, viens tēls plūstoši pārklājas otrā. Tādēļ atdalīt vēsturisko patiesību no izdomas ir pienācīgi grūti, ņemot vērā teiksmu senumu, kuras parādījās mūsu ēras VI gadsimtā. Šie gadsimti ne velti ir apvīti ar pasakainām versijām par dižo karali Arturu un viņa slavenajiem Apaļā galda bruņiniekiem, kuri paveica lērumu neticamu varoņdarbu. (no http://www.senioriem.lv/raksti/2012/5/14/avalona-un-karalis-arturs/).

1. attēlā - Evrārs Despenks "Svētā Grāla parādīšanās Apaļā galda bruņiniekiem", manuskripta ilustrācija, XV gs. otrā puse.

2. attēlā - ilustrācija no sera Tomasa Melorija grāmatas "Karaļa Artura jaunekļi" ar Apaļā galda bruņinieku Lanselotu, 38.lappuse.