ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Olimpa dievi (olimpieši) (Олимпийские боги, (Twelve) Olympians)

- grieķu mitoloģijā galvenās nemirstīgās dievības dzīvoja Olimpa kalnā Grieķijā, un veidoja grieķu Panteonu- divpadsmit olimpiešus. To skaitā parasti ietilpa Zevs (Jupiters), Hēra (Junona), Poseidons (Neptūns), Atēna (Minerva), Apollons, Aress (Marss), Afrodīte (Venēra), Artemīda (Diāna), Haifests (Vulkāns), Demetra (Cerēra), Dioniss (Bakhs) un Hermejs (Merkūrs), kuri bija, tā teikt, pastāvīgie locekļi. Vēl vairāki dievi, arī būdami nemirstīgi, dažkārt tika ieskaitīti olimpiešos, bet citreiz - nē. Tāpat vēlāk olimpiešiem tika piepulcināti daži Zeva izcilie bērni no mirstīgajām sievietēm, piemēram, Hērakls. Turklāt Aīdam (Plutonam), kuram, kā pazemes valdniekam, arī tā kā pienāktos tikt ieskaitītam olimpiešos, šis gods parasti tika liegts, jo, lūk, viņš valdījis pār mirušajiem. Visa antīkā māksla un literatūra ir olimpiešu caurausta, turklāt tas turpinās arī līdz mūsdienām, ieskaitot Viktoram Igo veltītā romāna nosaukumu "Igo vai Olimpio dzīve". Arī debesu jums pilns ar Olimpa dievu vārdiem, pārsvarā gan viņu latinizētajā formā.
Olimpieši skulptūru izskatā ir pārsvarā Rīgas historicisma un jūgendstila māju fasādēs, it īpaši pats Zevs. Dievu skulptūru romiešu kopijas agrāk bija skatāmas Aizrobežu mākslas muzejā. Diemžēl pēc 2013.gada ugunsgrēka lielāko daļu statuju nav iespējams aplūkot. Muzejā "Birža" no visiem olimpiešiem ir tikai viena Afrodīte, bet Apollona biste skatāma hercoga ēdamistabā Rundāles pilī.

1. attēlā - 12 dievu un dieviešu procesija no grieķu bareljefa, starp I gs. p.m.ē. un m.ē. I gadsimtu no Valtera mākslas muzeja.

2. attēlā - Rafaels "Dievi olimpieši sagaida Psīhi", 1517.-1518.g., Villa Farnēze, Roma.