ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Ķēniņš Dāvids (царь Давид, King David)

- pirmoreiz parādās Vecās Derības sižetā kā ganu zēns, kad jūdu cilti apdraud briesmonis un milzis Goliāts. Divcīņā Goliātu pieveic ganu pusaudzis Dāvids, trāpīdams pa galvu ar lingas mestu akmeni. Vēlāk Dāvids kļūst par jūdu valdnieku- dzejnieku un mūziķi, psalmu autoru. Pastāv leģenda, ka Jēzus Kristus cēlies no Dāvida cilts.
Kristīgajā baznīcā ar Dāvida vārdu saistīti psalmi, kurus augstu vērtē baznīcas tēvi. Citāts no Jāņa Zeltamutes: "Psalmu dziedāšana vienmēr izraisa gaviles priecīgajiem un iepriecina grūtsiržus". Laicīgā rīdzinieka uztverē ar Dāvidu asociēta seštūru zvaigzne, kas rotā Izraēlas karogu un arī vairākas celtnes Rīgā. Savukārt, ar Dāvida uzvaru pār Goliātu pieņemts apzīmēt vājākā pārākumu pār stiprāko. Inese Vaidere (Eiropas parlamenta deputāte no Latvijas 2004. - 2014. gadā) rīkojusi starptautisko konferenci "Dāvids un Goliāts: mazās tautas totalitāro režīmu jūgā".

1. attēlā - „Ķēniņš Dāvids” (miniatūra), no Egberta Psalmu grāmatas, X gs., nacionālais arheoloģijas muzejs, Cividale, Friuli-Venēcija Džūlija reģions, Ziemeļaustrumitālija.

2. attēlā - Dāvida zvaigznes starp citiem simboliem uz LMA frontona (skats no Kalpaka bulvāra) Rīgā.