ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Amazones (амазонки, Amazons)

- Mitoloģiskā sieviešu - karotāju cilts, kuras it kā mitušas senatnē pie Melnās Jūras un ir piedalījušās Trojas karā pilsētas aizstāvju pusē. Viņas pieminētas arī Hērakla varoņdarbos. Amazones dažkārt statujās attēloja ar vienu krūti - jo otra tika izdedzināta nolūkā labāk šaut ar loku. Vairākām senajām tautām saglabājušās leģendas par sievietēm - karotājām, arī Skandināvijas un ģermāņu sāgās tās ir pārstāvētas. Mūsdienu izpratnē amazones bija izteiktas feministes. 1984. gadā Polijā pat tika uzņemta filma "Mūsdienu amazones". Filmā tika prognozēta nākotnes sabiedrība, kurā dzīvos tikai sievietes, turklāt tās tiks pie bērniem ar moderno tehnoloģiju palīdzību. Par zināmām cilvēces (vismaz tās vīriešu daļas) bailēm no Amazonēm liecina Dienvidamerikas visbīstamākās un joprojām vissliktāk izpētītās upes Amazones nosaukums. Savukārt, starptautiski pazīstamā Interneta izdevniecība "Amazone" piedāvā savus pakalpojumus joprojām esošajiem abu dzimumu lasītājiem.
Mūsdienu Latvijā Amazones vārds piešķirts Eduarda Lapiņa loka šaušanas sporta klubam - pilnīgā saskaņā ar senajām leģendām, un lauksaimniecības tehnikas apvienībai - acīm redzot, tāpat liekot uzsvaru uz to, ka "mūsdienu amazones" dominējot savstarpējās attiecībās, pat apstrādājot zemi, un vīrietim atvēlējot tikai palīga lomu bērnu radīšanā (izmantots raksts http://aptieka.lv).

1. attēlā - Pjers Eižens Emils Hebert "Amazone gatavojas kaujai (Karaliene Atiope vai bruņotā Venēra)", 1860.g., Nacionālā Mākslas galerija, Vašingtona.

2. attēlā - Talestrisa, Amazoņu valdniece, tiekas ar Aleksandru Lielo (gravīra, 1696.g., autors nezināms)