ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Atēna (Афина, Athena)

- Viena no svarīgākām Senās Grieķijas dievietēm (viņas romiešu analogs ir Minerva)- gudrības, drosmes, iedvesmas, civilizācijas un pilsētu, taisnīgā kara, matemātikas, mākslu, arodu un prasmju aizbildne. Parasti tiek attēlota bruņās tērpta ar pūci un čūsku, kas rotā Atēnas vairogu. Ir arī attēli, kuros uz Atēnas rokas stāv spārnotā Uzvaras dieviete. Atēna ir cīnītāja, kuras vārdu joprojām nes Grieķijas galvaspilsēta, filozofijas patronese. Cīnītāji un varoņi īpaši godā Atēnu un mākslas darbos mīl atrasties uz Atēnas fona.Tāpat slavena ir Rafaela glezna "Atēnu skola".
Latvijā "Atēnu skolas" analogs attēlots Rīgas Anatomikumā. Latvijā no Atēnas atribūtiem tiek īpaši cienīta pūce. Vairākas skaistāko eklektiskā jūgendstila namu fasādes rotātas daudzām stilizētām pūcēm, bieži kombinācijā ar sievietes galvu, kas varētu būt arī Atēna. Turklāt katru gadu labākās mācību iestādes Latvijā cīnās par Pūces balvām. Pati Atēna, savukārt, ar visiem saviem atribūtiem - šķēpu, bruņucepuri un Medūzas galvu vairogā - stāv mūzu un mākslinieku grupas centrā virs ieejas Latvijas Nacionālās mākslas muzejā.

1. attēlā - Atēna pie ieejas Austrijas parlamentā, Vīne.

2. attēlā - Atēna kā mākslas aizbildne skulpturālas kompozīcijas centrā LNMM ēkas parādes fasādes frontonā, mākslinieks Augusts Folcs, XX gs. sākums.