ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Devīze (девиз, motto, slogan, bearing)

- īsi formulēts sauklis, frāze, kas izsaka idejas, ieceres un pat valsts uzbūves pamatprincipu, formāli apraksta sabiedrības grupas vai organizācijas vispārīgo motivāciju vai mērķus. Pēc devīzes atpazīst valsts iekārtu un tās orientāciju. Devīze var būt jebkurā valodā, bet senākās devīzes bieži vien izmantoja latīņu valodu. Viena no slavenākām devīzēm - arī sauklis - bija Lielās Franču revolūcijas "Brīvība, vienlīdzība, brālība". Atpazīstamākās devīzes atspoguļo valsts atribūtikā, pieminekļos, monētās u.c. Devīze var būt arī pilsētai.
Devīzes uz māju fasādēm un frontoniem it īpaši kļuva par Rīgas uzplaukuma apliecinājumu periodā starp vecpilsētas mūru nojaukšanu un Pirmo Pasaules karu, kad bulvāru lokā pacēlās virkne skaistu īres namu, kurus projektēja gan latviešu izcelsmes, gan arī citu tautību veiksmīgākie arhitekti. Atbilstoši to laiku pieņemtajai tradīcijai, vairumā gadījumu devīzēs izmantota tieši latīņu valoda.

1. attēlā - Parīzes pilsētas ģērbonī kuģītī tās devīze, tulkojumā no latīņu valodas, nozīmē- "Šūpojas, bet negrimst".

2. attēlā - devīze uz jūgendstila mājas frontona Elizabetes ielā 23, Rīgā, arhitekts H.Hilbigs, 1903.g., tulkojumā no latīņu valodas nozīmē "Darbs uzvar visu".