ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Dziesma par Rolandu (Песнь о Роланде, The song of Roland)

- Rolands bija Kārlim Lielajam kalpojis bruņinieks, kurš kļuva par XI- XII gadsimta franču varoņpoēmas galveno varoni. Reālajā dzīvē Rolands bija Bretaņas valdnieks, un vienīgais hronikas saglabājies pieraksts liecina par to, ka viņš kritis varoņa nāvē Rosenvalas kaujā pie dumpīgā basku ciemata Spanijā (Ibērijas pussalā) 778.gadā. Dziesma par Rolandu kļuva par franču Viduslaiku eposa, kurā ietverti gan reālās, gan mitoloģizētās epizodes no Francijas Karolingu laikmeta vēstures, slavenāko sastāvdaļu. Senā franču "Dziesma par Rolandu" vēlāk adaptēta vairākās formās - gan Renesanses eposos, gan gleznās, gan operās. Bet pats Rolands cauri gadsimtiem kļuvis par bruņinieka ideālu, kura tēls no Viduslaiku dziedājumiem un literatūras kļuvis par varonības un drošsirdības simbolu. Vairākas Rietumeiropas pilsētas labprāt Viduslaikos uzstādījušas savu Rolandu - pilsētu aizstāvju - skulptūras, bet 2011. gadā tapusi franču un spāņu kopīgā rekonstrukcijas filma "778.- Dziesma par Rolandu".
Atbilstoši Rīgas vēstures avotiem, arī Rīgā, līdzīgi vairākās Ziemeļvācijas pilsētās, jau XIV gadsimtā atradusies no koka darināta Rolanda statuja.

1. attēlā - astoņas dziesmas par Rolandu epizodes vienā gleznā, Rolanda hronikas.

2. attēlā - Rolanda statuja Rātslaukumā, oriģinālā 1897. gadā uzstādītā gājusi bojā kara laikā, mūsdienās uzstādītā ir precīza kopija, Rīga.