ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Музей декоративного и прикладного искусства, Museum of Decorative and Applied Arts)

- ir muzejs, kura kolekcijā ietilpst daudzveidīgi mākslas un dizaina paraugi, kas spēj sniegt pārskatu par materiālās kultūras attīstību tās daudzveidīgajās izpausmēs, apkopojot mākslas izstrādājumus no keramikas, stikla, audumiem, metāla, kā arī juvelierizstrādājumus, mēbeles, kalumus, tērpu un apavu paraugus, dekoratīvo skulptūru, traukus, gleznojumus, zīmējumus, fotogrāfijas. Par pirmo un lielāko pasaulē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeju tiek uzskatīts Viktorijas un Alberta muzejs Londonā, kas dibināts 1852.gadā un kura kolekcijas uzskaitē ir vairāk nekā 4,5 miljoni eksponātu. Muzejam pieder gan viena no lielākajām postklasiskās skulptūras kolekcijām, gan milzīgi Āzijas mākslas paraugi (no Ķīnas, Indijas, Japānas un Dienvidaustrumu Āzijas), kā arī eksponāti, kas attiecināmi uz musulmaņu kultūru, turklāt to klāsts ir vislielākais Rietumu pasaulē.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs atklāts 1989. gadā Rīgas vissenākajā mūra ēkā – bijušajā Jura baznīcā Skārņu ielā, muzeja krājumus veido septiņas pamatkolekcijas (pārsvarā latviešu mākslinieku darbi) - tekstilmākslas, keramikas un porcelāna, metālmākslas, ādas mākslas, dekoratīvā koka mākslas, stikla mākslas un dizaina kolekcijas. Muzejs regulāri rīko arī senās modes mākslas kolekciju izstādes.

1. attēlā - Viktorijas un Alberta muzejs, Londona, Anglija.

2. attēlā - Dekoratīvi lietišķās mākslas muzeja ēka Skārņu ielā 10, Vecrīga.