ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Dendijs (дэнди, dandy)

- smalki ģērbies cilvēks, švīts, kurš, turklāt, pieder intelektuālajām aprindām. Vārds cēlies no angliskā apzīmējuma, to ieviesis un kultivējis slavenais angļu dzejnieks lords Bairons XIX gadsimta sākumā. Mākslā un literatūrā izplatīts tēls (sākot ar Puškina Oņeginu krievu literatūrā), bet īpašu ievērību guvis atbilstoši O.Vailda personībai un izskatam. Dendijs rada savu personību "dzīvojot spoguļa priekšā", viņš vēlas būt viņš pats, savā ziņā izcils - un vienmēr opozīcijā, viņš dzīvo, oponējot sabiedrībai, mētājoties ar paradoksiem, pārsteidzot apkārtējos. Pastāv uzskats, ka dendijs visu dzīvi tikai tēlo, jo, lūk, neesot spējīgs dzīvot reālu dzīvi. Tomēr mēs esam aizmirsuši gandrīz visus Vailda laikabiedrus, bet viņš pats joprojām ir tepat.
Par Rīgas XX gadsimta 30.-to gadu spilgtāko dendiju tika uzskatīts gleznotājs un grafiķis, ekstravaganta un savrupa personība, Kārlis Padegs, kas uzskatāmi redzams viņam veltītajā piemineklī pretī “Māmuļai”. Mūsdienu Latvijā eksistē gan portāls “Dendijs”, gan arī veikalu tīkls. Un arī slavenais Vailds nav aizmirsts - viņam veltītās lugas (un arī paša sarakstītās) joprojām tiek uzvestas, bet aforismi - piedzīvo atkārtotus izdevumus.

1. attēlā - Džovanni Boldini "Roberts de Monteskjū", 1897.g.

2. attēlā - piemineklis Kārlim Padegam, uzstādīts 1998.g., veidots pēc G.Kaņepa statuetes, tēlnieks A.Vārpa, arhitekts A.Heinrihsons.