ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Krāsu gamma (цветовая гамма, color gamut)

- noteiktā secībā salikti krāstoņi. Parasti raksturīgi mākslinieciskā virziena, tautas vai novada pārstāvjiem. Tāpat iespējams raksturot arī konkrētā gleznotāja iecienīto krāsu gammu. Piemēram, Rembrants, kas tiek uzskatīts par vienu no slavenākiem visu laiku māksliniekiem, savu krāsu gammu pārsvarā izvēlējies no sarkanā, brūnā un zeltainā toņiem, kontrastam izmantojot melno vai balto. Ir arī virkne izcilo gleznotāju, kuri izvēlas krāsu gammu atbilstoši mirkļa noskaņojumam, zilgani pelēko briesmās, košo- priekā.
Kaut pieņemts uzskatīt, ka latviešiem raksturīga neizteiksmīga (nepietiekami koša) krāsu gamma, proti, dzeltenīgie un brūnganie toņi, Latvijas Olmpiskās delegācijas tērpos 2010.g Ziemas spēlēs dominēja baltais, sarkanais un melnais ar iestrādātiem latvisku rakstu motīviem. Savukārt, visai modernisks Ilzes Strekavinas "Airētājs lielos viļņos" risināts gandrīz Rembrantiskajos toņos, turklāt tie atbilst tradicionālajai latviešu gaumei.

1. attēlā - Rembrants Van Reins "Saskijas van Ulenburhas portrets", 1633.-1634.g., Vecmeistaru galerija, Kasele, Vācija.

2. attēlā - Ilze Strekavina "Airētājs lielos viļņos", 1988.g., LNMM kolekcija.