ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Laulības pēc pilnvaras (брак по доверенности, proxy marriage, wedding)

- ceremonija, ko gadsimtu gaitā pielietoja, noslēdzot laulības valdnieku starpā, jo līgavai (princesei), dodоties pie līgavaiņa uz kaimiņu valsti, jau bija jākļūst par nākamās valsts pavalstnieci. Tādējādi baznīcas laulību ceremonijas laikā līgavaini aizvietoja kāds augstmanis. Slavenākās tāda tipa laulības – Napoleons I ar Mariju Luīzi, Aragonas Katrīna – ar Anglijas princi Artūru. XVII gadsimtā mākslinieks P. Rubenss attēloja šādas laulības savā slavenajā sērijā, kas bija veltīta Marijas Mediči laulībām ar Henriju IV. Savukārt, 2003. gadā šāda tipa laulības tika noslēgtas starp kosmiskajā stacijā esošo kosmonautu un viņa līgavu.
Latvijas vēsturē laulības pēc pilnvaras nenotika, jo trūka atbilstošā līmeņa valdnieku. Vienīgās augstmaņu kāzas Rundāles pilī ir mūsdienu mākslinieces Maijas Tabakas fantāzija par XVIII gadsimta galminieku dzīvi.

1. attēlā - P.Pauls Rubenss. Kāzas pēc pilnvaras (per procuram) Florencē (Toskānas hercogiene Marija Mediči precas ar sava līgavaiņa Francijas karaļa Henrija IV pilnvaroto), apm. 1622.-1625.g., Bratislavas galerija

2. attēlā - Maija Tabaka "Kāzas Rundālē", 1974.g., LNMM kolekcija.