ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Gorgona Medūza (Горгона Медуза, Medusa, a Gorgon)

- Viena no trim briesmonēm ar sievietes seju un čūskām matu vietā - gorgonām, un vienīgā, kura pēc grieķu mitoloģijas, tomēr bijusi mirstīgā. Viņas skatiens spējis pārvērst jebko dzīvo akmenī. Medūzu, skatoties savā vairogā kā spogulī, nogalināja varonis Persejs un kādu laiku izmantojis tās galvu kā ieroci, kamēr uzdāvinājis to Atēnai. Atēna, savukārt, to novietoja uz sava vairoga. Antīkajā literatūrā Medūzas galva tika izmantota kā velnišķīgā nāvējošā ierīce. Mūsdienu filmā "Titānu cīņa" varonis Persejs tāpat sākumā nogalina skaistuli Medūzu, lai vēlāk palīdzētu Olimpa dieviem pieveikt elles spēkus. Sievietes galvas ar matiem - čūskām ir ļoti izplatīts mākslas sižets, interese par kuru atdzimusi jūgendstila celtnēs.
Rīgas eklektiskajā jūgendstila būvēs ar Gorgonām aizrāvušies vairāki arhitekti un daudzām sieviešu galvām šķiet, matu vietā izmantotas čūskas, bet tās nav pietiekoši pārliecinošas. Savukārt, par Alberta ielas 4. numura būtnēm šaubu nav, jo tur matu galos skaidri saskatāmas čūsku galvas.

1. attēlā - Gorgonas Medūzas bronzas maska no Parīzes pilsētas muzeja (Karnevaleta) kolekcijas, XVII gs.

2. attēlā - trīs māsas Gorgonas (vidējā Medūza) uz M.Eizenšteina būvētā eklektiski dekoratīvā jūgendstila nama frontona Alberta ielā 4, 1904.g.