ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Diāna (Диана (богиня), Diana (mythology))

- šo dievieti senie Grieķi saukuši par Artemīdu, Apollona dvīņu māsu, un viņa bija dzīvnieku un augu pavēlniece, kā arī dieviete, kas palīdzēja sievietēm dzemdībās. Mākslinieki attēloja Diānu kā mednieci un nakts dievieti. Romā šīs dievietes kults bija īpaši populārs vergu vidū, jo tie Diānas tempļos baudījuši neaizskaramību. Mākslā īpašu popularitāti iemantoja mīts par Diānā iemīlējušos jaunekli Akteonu, kurš uzdrošinājies uzlūkot Diānas peldi, par ko tika pārvērsts par briedi un vēlāk medību suņu saplosīts. Francijā nevīstošo Diānas Puatjē skaistumu XVI gadsimtā cildināja tēlnieks Gužons, XX gadsimtā - princeses Diānas vārds tāpat bija leģendām apvīts un tēls - mākslas darbos - filmās, grāmatās - iemūžināts.
Latvijā ar šo vārdu galvenokārt saistīta Velsas princese Diāna, kuras harizmātiskais tēls un it īpaši traģiskā nāve izraisīja te dziļas skumjas. Latvijā līdz ar to kļuva populārs šis visumā neierastais meiteņu vārds. Senlatviešu Panteonā īstas līdzinieces dievietei - medniecei nav, bet attiecībā uz dzemdību aizbildni zināmā mērā Diānu varētu tuvināt Dēklai kā Laimei, kas "zīda, iešūpo, sargā."

1. attēlā - Diānas- mednieces statuja Briseles pilsētas parkā.

2. attēlā - "Versaļas Diāna", I-II gs. romiešu kopija no zudušā grieķu tēlnieka Leohara bronzas oriģināla, apm. 325.g. p.m.ē.