ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Pasludināšana (Labās vēsts Jaunavai Marijai) (Благовещенье, Annunciation)

- ir svētki, kad kristieši atzīmē t.s. Labās Vēsts paziņošanu Jaunavai Marijaiļ, ka viņa ieņems un dzemdēs Dieva Dēlu, kas kļūšos par cilvēces glābēju. Ļoti izplatīts gleznu un arī vitrāžu sižets; parasti tajā tiek attēloti ercenģelis Gabriels un jaunava Marija pazemīgās dievlūdzējas pozā; atveidojuma biežais atribūts ir lilijas zieds - Marijas šķīstības simbols - eņģeļa rokās, kā arī Svētais gars, kas tiek attēlots kā balta dūja. Šis sižets kļuva īpaši izplatīts kopš Renesanses un saistīts ar Madonnas kultu katoļticībā. Mūsdienās par šo sižetu Parīzē pat izveidots balets. Kādreiz senatnē Pasludināšanas svētku svinības bija saistītas ar Jaunā gada sākumu (martā).
No XX gs. latviešu māksliniekiem interesants ir U. Skulmes diptihs, kad tēma risināta mūsdienu sadzīves stilā. Tāpat Pasludināšanas sižeta atveidojums sastopams Latvijā vairākās katoļu baznīcās, it īpaši tajās, kuras veltītas Dievmātei vai Jaunavai Marijai.

1. attēlā - El Greko "Pasludināšana", 1590.-1603.g., Ohara Mākslas muzejs, Japāna.

2. attēlā - nezināms autors "Centrālās fasādes vitrāžas daļa ar Pasludināšanas sižetu", Jelgavas Romas katoļu Nevainīgās Jaunavas Marijas katedrāle.