ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Kolonnas stāvs (Ствол колонны, fust)

- kolonnas vidējā daļa vai serdenis (stienis), atrodas starp bāzi un kapiteli. Stāva profils nedaudz sašaurinās kapiteļa virzienā. Stāvs mēdz būt gan gluds, gan ar rievtekām, atkarībā no ordera, uz kuru attiecas kolonna. Tāpat iespējami visdīvainākie stāvi ar pinumiem un dažādu dekoru, kurus labprāt izmantoja arābu un Dienvideiropas arhitektūrā viduslaikos, kā arī jūgendstila celtnēs visās pilsētās, kur šis stils XIX gs. beigās - XX gs. sākumā kļuva populārs.
Klasiskās arhitektūras paraugos Rīgā un Latvijā līdz XIX gs. beigām tika novēroti gludie vai rievainie kolonnu stāvi, bet vēlāk, kļūstot populāram romantiskajam jūgendstilam, kolonnu stāvi kļuva aizvien daudzveidīgāki un to fulkcionālo nozīmi pārņēma dekoratīvā. Sastopamas arī nelielas dekoratīvās kolonnas ar pīto stāvu, bet tās parasti domātas portālu noformēšanai.

1. attēlā - XVI gs. baznīcas fasāde ar pītiem kolonnu stāviem Pueblā, Barselonā, Katalonija.

2. attēlā - jūgendsitla ēkas fasādes daļa ar divu augu augļu dekorētiem kolonnu stāviem, Smilšu iela 12, dzīvojamais nams celts 18.gs., pārbūvēts par īres namu (1897.) arh. K.J. Felsko.