ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Regtaims (рэгтайм, ragtime)

- amerikāņu mūzikas žanrs, kura galvenā iezīme ir sinkopētais vai “robainais” stils. Tas sākās kā deju mūzika "sarkano lukturu" afroamerikāņu apdzīvotajos rajonos ASV Dienvidos. Sasniedza savas popularitātes augstumus laika periodā starp 1897. un 1918. gadu, kad, pateicoties pianista E. Hogana aktivitātēm, ne tikai atzīts par žanru, bet pat devis nosaukumu noteiktam laika periodam. Sākotnēji gan vārdi "džezs" un "regtaims" lietoti kā sinonīmi. Arī slavenā Miloša Formana 1981.g. filma pēc amerikāņu rakstnieka E.Doctorow noveles nosaukta tiešī šajā vārdā. Žanra ietvaros notika populāro maršu papildināšana ar afrikāņu mūzikas ritmu dažādību. Pastāv uzskats, ka vairāki XX gadsimta komponisti, tai skaitā Klods Debisī un Igors Stravinskis, savos darbos ietekmējušies no regtaima ritmiem. Interese par regtaimu sāka atdzimt XX gadsimta 70.-tajos gados.
Latvijā iepazīšanās ar "dzīvo regtaimu" notika 1998. gada martā, kad Raimonda Paula un džeza pianista Harija Baša duets iemēģināja programmu "Ragtime". Kā teikts avīzes "Diena" recenzijā (I.Lūsiņa), "Paulu regtaima žanrā valdzina atmosfēra, piedūmoto Teksasas krodziņu vai, vēlāk, mēmā kino smeķis: pianists (tapers) spēlē pie nenoskaņotām, vecām klavierēm, pīpē un improvizē, daudz nereaģējot pat uz ātri uzliesmojošajiem kovboju kautiņiem. Viņš var būt relatīvi drošs, jo uzraksts pie sienas atgādina: Uz pianistu nešaut!". Regtaima manierē sarakstītie skaņdarbi tikuši atskaņoti 2012.gada augustā festivālā "Liepājas vasara" kvinteta "Amber Sound Brass" izpildījumā.

1. attēlā - Skota Džoplina "Viegli uzvarētāji" nošu pirmā lapa, 1901.g.

2. attēlā - ansambļa "Amber Sound Brass" (metāla pūšamo instrumentu) dalībnieki, Liepāja (no Liepājas Simfoniskā orķestra mājas lapas, 2012.g.).